Aktivity

Ak sa vám žiada oddýchnuť si od ľudí, hlučných rekreačných stredísk a máte chuť si užiť typický horský slovenský vidiek s hustými a rozľahlými lesmi, poliankami a pasienkami, vidieť laznícke osídlenie a úzke terasovité políčka, prespať v drevenom zrube, piť zo studničiek, najesť sa malín a nazbierať si hríby, obujte si dobré topánky a vyrazte na značené turistické chodníky Poľany a Veporských vrchov, ktoré vám toto všetko ponúkajú. Malebný a rázovitý kraj Veporských vrchov, Podpoľania a Nízkych Tatier je husto pretkaný sieťou značených turistických trás, ktoré sprístupňujú pozoruhodnosti regiónu viac či menej zdatným turistom a milovníkom prechádzok v peknom a čistom prostredí. Treba len správne odhadnúť svoje sily a môžete sa vybrať za novými zážitkami.

Dobročský prales

Chcete sa dozvedieť niečo viac o prírodných zaujímavostiach tohto územia, jeho histórii, zvykoch, kultúrnych a technických pamiatkach? Neváhajte a využite služby odborných sprievodcov, ktorí vás dovedú na tie správne miesta a rozpovedia vám príbehy tejto krajiny. Ak sa chcete túlať sami a pritom sa tiež niečo dozvedieť, využite vybudované náučné chodníky a vydané informačné letáky. Všetky informácie vám radi poskytnú v 3 informačných kanceláriách v Detve, na Lome nad Rimavicou a v Čiernom Balogu.

02dobr-prales

Bystrianska jaskyňa

Nachádza sa v Bystriansko-valaštianskom krase Horehronského podolia, na okraji obce Bystrá neďaleko južného úpätia Nízkych Tatier. Vytvorená je v strednotriasových vápencoch ponornými vodami Bystrianky. Pozostáva zo Starej jaskyne, Pekla a Novej jaskyne, dosahuje dĺžku asi 2000 m. Starú jaskyňu objavili v roku 1923, ďalšie časti v rokoch 1926 a 1932. Časť jaskyne bola sprístupnená v rokoch 1939 a 1940. V terajšom stave je sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1972 sa využíva na speleoterapiu.

03bystrianskajaskyna

Cyklistika

Množstvo asfaltových, poľných aj lesných ciest sú predpokladom pre spoznávanie prírodných krás regiónu, pozoruhodností, typických lazníckych osídlení, prvkov ľudovej architektúry ako aj zvláštností a života tunajších miest a obcí.

07cyklistika

Čiernohronská železnica

V súčasnosti Čiernohronská železnička premáva denne počas letnej turistickej sezóny od 1.5. do 15.9., prevádzka je zabezpečovaná na zrekonštruovanom úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny (spolu 14 km). Mimoriadne jazdy je možné si objednať kedykoľvek. Vozový park pozostáva z dvoch parných lokomotív, šiestich motorových lokomotív a zrekonštruovaného motorového vozňa M21 004. Lokomotívy sú v prevádzke spolu so súpravou historických osobných vozňov.

06ciernohron-zel_

Lyžovačka

Lyžiarske strediská Jasná, Tále a Mýto pod Ďumbierom neďaleko obce Bystrá (vzdialenosť cca 15-22 km) Vám ponúkajú príjemnú lyžovačku v atraktívnom prostredí Nízkych Tatier. Lyžiarske stredisko Urbanov vrch na Čiernom Balogu, vzdialenosť cca 15 km, Vám ponúka príjemnú lyžovačku v príjemnom prostredí Slovenského Rudohoria s výhľadom na Nízke Tatry.

01zima

Splav Hrona

Hron je našou druhou najväčšou riekou. Pramení v Nízkych Tatrách pod Kráľovou Hoľou vo výške 1005 m.n.m. Po 298 km dlhej ceste vteká v Štúrove do Dunaja. Vodácky splavná je od obce Heľpa a vodáci si pôžitok zo splavu môžu vychutnať v dĺžke 271 km, z ktorých väčšina je splavná po celý rok.

splavhrona

Športový areál biatlonu Osrblie

V bezprostrednej blízkosti našich chalúp sa nachádza jeden z najznámejších areálov biatlonu v Európe, kde sa konajú rôzne športové podujatia svetového charakteru ako napríklad majstrovstvá sveta, svetový pohár v biatlone a mnoho iných významných udalostí. V letnom období poskytuje tento areál možnosť trénovať na kolieskových lyžiach alebo korčuliach.

osrblie

Najbližšie podujatia v okolí

Projekt Kam na Horehroní sa venuje propagácii kultúrnych a športových udalostí, a to na území celého Breznianskeho okresu. Za úlohu má informovať nielen jeho obyvateľov, ale má napomôcť rozvoju turizmu v regióne. Z tohto dôvodu má širšie pole zdieľania informácii, okrem tlačenej verzie, aj internetovú stránku a fan page na sociálnej sieti Facebook.

www.kamnahorehroni.sk